Затверджено Стандарт медичної допомоги "Гострий лімфобластний лейкоз у дітей до року"

Наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 11 березня 2025 р. № 433 затверджено Стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз з реаранжуванням KMT2A (KMT2A+) та без реаранжування KMT2A (KMT2A−) у дітей першого року життя».

Положення Стандарту медичної допомоги

Цей стандарт визначає надання допомоги пацієнтам з гострим лімфобластним лейкозом із реаранжуванням КМТ2А+ (MLL+ ГЛЛ) та дітям з ГЛЛ КМТ2А- (MLL- ГЛЛ) першого року життя віком на момент встановлення діагнозу < 365 днів.

Медична допомога пацієнтам з ГЛЛ із реаранжуванням КМТ2А+ (MLL+ ГЛЛ) та дітям з ГЛЛ КМТ2А- (MLL- ГЛЛ) першого року життя має надаватись у ЗОЗ, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам з онкогематологічними захворюваннями.

ГЛЛ із реаранжуванням КМТ2А+ (MLL+ ГЛЛ) та ГЛЛ КМТ2А- (MLLГЛЛ) є окремими генетичними підтипами ГЛЛ, а тому при їх діагностиці та лікуванні застосовуються загальні принципи діагностики та ведення пацієнтів із ГЛЛ із обов’язковим урахуванням всіх наведених в цьому Стандарті положень, які доповнюють і модифікують лікування пацієнтів із даними підтипами ГЛЛ.

Медична допомога пацієнтам з будь-яким підтипом ГЛЛ потребує міждисциплінарної співпраці та інтегрованого ведення пацієнтів мультидисциплінарною командою фахівців, які мають відповідну кваліфікацію і досвід лікування злоякісних новоутворень гемопоетичної системи у дітей із діагностованою ГЛЛ на першому році життя.

Встановлення діагнозу ГЛЛ та подальший контроль під час лікування мають здійснюватись централізовано на базі визначеної референс-лабораторії з діагностики онкогематологічних захворювань у дітей, яка має відповідне матеріально-технічне та кадрове забезпечення.

Об’єм, характер, тривалість та всі аспекти лікування, ризики, пов’язані із тим чи іншим методом або етапом терапії, повинні обговорюватись із пацієнтом та/або батьками/піклувальниками/опікунами пацієнта або законними представниками у такий спосіб, який буде зрозумілим та буде враховувати індивідуальний культурний та освітній рівень батьків дитини або законного представника, опікуна/піклувальника.

Джерело: Редакція "ОК.Медик" за матеріалами Міністерства охорони здоров'я України