Скерування лікарями первинної медичної допомоги на лабораторні обстеження: уточнене роз’яснення НСЗУ

Національна служба здоров’я України (далі — НСЗУ) надає уточнене роз’яснення щодо скерувань лікарями первинної медичної допомоги (далі — лікар ПМД) пацієнтів для отримання послуг з лабораторної діагностики.

Повідомляємо, що наказом МОЗ України від 21.03.2025 р. № 511 «Про затвердження Довідника допоміжних засобів реабілітації та Довідника показників спостережень та їх значень, розроблених на основі LOINC та інших міжнародних систем класифікації» затверджено нові коди спостережень, які стосуються лабораторних досліджень.

Тому деякі коди національного класифікатора НК 026:2021 «Класифікатор медичних інтервенцій» (далі — НК_26) стали потребувати обов’язкового створення електронного медичного запису (ЕМЗ) «Спостереження» та вказання в ньому конкретних кодів лабораторних досліджень, які є вартісними. Крім того, деякі коди НК_26, які за своєю назвою були узагальненими, стали стосуватися виконання конкретного дослідження.

Зазначаємо, що в переліку кодів лабораторних досліджень, на які може направляти лікар ПМД, порівняно з листом НСЗУ від 19.03.2025 р. № 11471/8-15-25, відбулися певні зміни, зокрема, лікар ПМД не може направляти на низку лабораторних досліджень, оскільки їх:

  • включено в обсяг медичних послуг, який надавач зобов’язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта / пацієнтки (специфікація) за пакетом медичних послуг «Первинна медична допомога»;
  • визначено для проведення вартісних лабораторних досліджень із подальшим відповідним кодуванням із застосуванням кодів спостереження;
  • визначено для проведення конкретних лабораторних досліджень, але які не потребують застосування кодів спостереження.

Детальний опис таких змін представлено в Додатку. Кожен клас сервісу «Лабораторна діагностика» представлено на окремому листі з відповідною назвою. Перелік кодів лабораторних досліджень, на які може направляти сімейний лікар, про що вказано у стовпчику з назвою «Сімейний лікар — так» у кожному листі Додатку.

Зазначаємо, що наведена інформація стосується виключно пакета медичних послуг «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» і не стосується видачі направлень на послуги за іншими пакетами медичних послуг.

Зазначаємо, що перехід на новий облік буде здійснено з 1 червня 2025 р.

Пріоритет діяльності НСЗУ — ефективна реалізація програми медичних гарантій в інтересах усіх пацієнтів, щоб кожен мав доступне та належне лікування.

Працюємо разом заради Перемоги України та здоров’я наших людей!

    Голова                                                                                                   Наталія ГУСАК

 Джерело: Національна служба здоровʼя України