Роз’яснення НСЗУ щодо коефіцієнтів та правил обліку за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) надає роз’яснення щодо застосування додаткових коригуючих коефіцієнтів та правил обліку деяких інтервенцій в електронній системі охорони здоров’я (далі — ЕСОЗ) за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій».
Повідомляємо, що відповідно до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2024 р. № 1503 (далі — Порядок), НСЗУ укладає договори із закладами охорони здоров’я незалежно від форми власності, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що відповідають вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 391, та умовам закупівлі, якщо інше не визначено Порядком, на підставі поданих пропозицій про укладення договорів відповідно до Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410.
Відповідно до Порядку тариф на медичні послуги за лікування пацієнтів за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій», що передбачені відповідними специфікаціями, визначається як комбінація глобальної ставки та ставки на пролікований випадок, яка становить 8735 грн.
Відповідно, оплата відбуватиметься за надані медичні послуги на підставі інформації, яку внесено до ЕСОЗ не пізніше десятого робочого дня після закінчення відповідного звітного періоду.
Щодо застосування додаткових коефіцієнтів та принципу оплати послуг за пакетами «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій».
Зазначаємо, що для оплати пролікованого випадку за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» будуть застосовуватися такі коефіцієнти:
- коефіцієнт 1,3 — за готовність надавати медичну допомогу дітям за умови укладення договору на додаткові умови пакета;
- коефіцієнт 1,2 — за готовність надавати медичну допомогу дорослим за умови укладення договору на додаткові умови пакета;
- гірський коефіцієнт 1,2 — за послуги, які надані в місцях надання медичних послуг, що розташовані в населених пунктах, яким надано статус гірських згідно із Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні»;
- коефіцієнт 1,1 — за надання пролонгованої стаціонарної медичної допомоги дорослим та дітям для діагностично-споріднених груп (ДСГ) з переліку Додатка 1 та надавачів медичних послуг, визначених переліком МОЗ;
- коефіцієнт 0,6 — для пролікованих випадків з тривалістю лікування 5 діб та менше, які потрапляють у ДСГ з переліку Додатка 2;
- коефіцієнт 0,8 — для пролікованих випадків з пріоритетом звернення «планова медична допомога», крім випадків лікування дітей віком до 18 років;
- коефіцієнт 0,343 від базової ставки — за умови проведення діалізу при гострих станах (без урахування коригувального коефіцієнта частки застосування за пролікований випадок), який множиться на глобальну ставку та кількість діб, коли проводився діаліз;
- коефіцієнт за лікування пацієнтів в умовах відділення інтенсивної терапії, зокрема:
- коефіцієнт 0,1 (за одну добу лікування упродовж перших 7 діб лікування у відділенні інтенсивної терапії) для надкластерних закладів охорони здоров’я; закладів охорони здоров’я державної форми власності;
- коефіцієнт 0,05 (за одну добу лікування упродовж перших 7 діб лікування у відділенні інтенсивної терапії) для кластерних закладів охорони здоров’я.
Зазначаємо, що вказаний коригувальний коефіцієнт додається до коефіцієнта усіх ДСГ, крім ДСГ з переліку Додатка 3.
Щодо обліку в ЕСОЗ інтервенцій з гемодіалізу та лікування у відділенні інтенсивної терапії.
При створенні виписки стаціонарного лікування пацієнта, якому проводилися сеанси з діалізу, в інтервенціях потрібно вказувати відповідний код з нижче вказаного переліку:
13100-00 Гемодіаліз;
13100-01 Інтермітуюча гемофільтрація;
13100-02 Постійна гемофільтрація;
13100-03 Інтермітуюча гемодіафільтрація;
13100-04 Постійна гемодіафільтрація;
13100-05 Гемоперфузія;
13100-06 Перитонеальний діаліз, короткостроковий;
13100-07 Інтермітуючий перитонеальний діаліз, довгостроковий;
13100-08 Постійний перитонеальний діаліз, довгостроковий.
Також у виписку потрібно вкласти електронний медичний запис (ЕМЗ) «Спостереження» (код 87238-2 Примітка про діаліз), в якому вказати кількість діб, коли проводилися сеанси діалізу. Акцентуємо вашу увагу на тому, що вказувати потрібно саме кількість діб, а не кількість сеансів.
Наголошуємо на таких важливих моментах обліку.
1. Сеанси діалізу потрібно обліковувати у виписках:
а) пацієнтів, у яких ниркова недостатність розвинулася гостро, і пацієнту до цього пролікованого випадку сеанси гемодіалізу не проводилися;
б) пацієнтів, в яких є хронічна ниркова недостатність, що потребує застосування сеансів хронічного діалізу, і в яких виник гострий стан.
Процедури з гемодіалізу обліковувати у випадку проведення сеансів діалізу персоналом та на обладнанні надавача, де пацієнт отримує стаціонарне лікування. Якщо пацієнту процедури гемодіалізу проводили спеціалісти з іншого закладу на своєму обладнанні, то вони їх і обліковують. У випадку наявності в ЕСОЗ одночасно виписки зі стаціонару із кодами діалізу та спостереження, а також ЕМЗ в межах пакетів «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах», «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах» в той самий період, коли пацієнт отримував стаціонарне лікування, пролікований випадок буде потрапляти у звіт надавача, який облікував сеанси діалізу в стаціонарній виписці.
2. Основним діагнозом потрібно зазначати гострий стан, з приводу чого пацієнт госпіталізований у стаціонар, при цьому гостра ниркова недостатність зазначається в ускладненнях, а хронічна — у супутньому діагнозі.
Коефіцієнт за умови проведення діалізу при гострих станах розраховується для пролікованих випадків, про які прозвітували лікарі закладів з переліку МОЗ, відносно яких застосовується коефіцієнт пролонгованої стаціонарної медичної допомоги дорослим та дітям.
Щодо обліку в ЕСОЗ пролікованих випадків із лікуванням пацієнтів в умовах відділення інтенсивної терапії.
У виписку стаціонарного лікування пацієнта, який отримував лікування в умовах інтенсивної терапії, потрібно вкладати ЕМЗ «Спостереження» з кодом 74200-7 «Тривалість лікування у відділенні інтенсивної терапії», в якому потрібно вказати кількість діб, коли пацієнт отримував лікування у відділенні інтенсивної терапії. Зазначаємо, що потрібно вказувати коректну інформацію щодо тривалості лікування пацієнта в умовах відділення інтенсивної терапії, оскільки, ґрунтуючись на ній, розраховуються тарифи та референтні значення тривалості лікування у відділеннях інтенсивної терапії для розроблення Програми медичних гарантій на 2026 р.
Розрахунок кількості пацієнтів, які перебували на штучній вентиляції легень (ШВЛ) у відділенні інтенсивної терапії. Цей показник розраховується як частка стаціонарних взаємодій із закодованими інтервенціями ШВЛ (додаток 4), до загальної кількості стаціонарних взаємодій, в яких вкладено спостереження з кодом 74200-7.
Пріоритет діяльності НСЗУ — ефективна реалізація Програми медичних гарантій в інтересах усіх пацієнтів, щоб кожен мав доступне та належне лікування.
Працюємо разом заради Перемоги України та здоров’я наших людей!
– Терапія Додаток 1
– Терапія Додаток 2
– Терапія Додаток 3
– Терапія Додаток 4
Голова Наталія ГУСАК
Джерело: Національна служба здоровʼя України