Психіатрична допомога: що зміниться у 2021 році

Впровадження нового пакету з надання допомоги мобільними командами наблизить  психіатричну допомогу до пацієнта, адже він зможе отримати її вдома. 

У 2021 році Національна служба здоров’я України укладе договори з усіма закладами, які відповідатимуть вимогам і оплачуватиме надані послуги згідно з підписаним договором. Тож усі пацієнти, які потребують психіатричної допомоги, зможуть її отримати. 

За пакетом психіатричної допомоги НСЗУ уклала договори зі 198 медзакладами. На сьогодні 114 багатопрофільних лікарень по всій країні надають психіатричну допомогу за договором з НСЗУ. Ще 64 - це монопрофільні психіатричні заклади, 20 - наркологічні.

Психіатрична допомога в багатопрофільних закладах сприяє зменшенню стигматизації пацієнтів. Люди будуть менше соромитись йти за допомогою в такі лікарні, не будуть змушені їхати, наприклад, в обласний центр, а зможуть звернутися у найближчу багатопрофільну клініку. Перехід від лікування пацієнтів в монопрофільних лікарнях до надання допомоги в багатопрофільних медзакладах - не нововведення НСЗУ, а світова практика. В Україні така стратегія закріплена в Концепції розвитку охорони психічного здоров'я на період до 2030 року, яку уряд ухвалив у 2017 році.

У грудні 2018 року набрав чинності наказ МОЗ про те, що багатопрофільні лікарні можуть забезпечувати стаціонарну допомогу за спеціальністю «психіатрія».

Дії НСЗУ спрямовані на те, щоб поліпшити якість та доступність послуг у сфері психічного здоров’я. Вони стосуються не лише медичної, а й соціальної та етичної складової. НСЗУ оплачує лише медичну допомогу. 

Для пацієнта важливо знати, що за Програмою медичних гарантій він може отримати психіатричну допомогу як в стаціонарі, так і амбулаторно безоплатно. Для цього потрібно звернутися у заклад, який має договір з НСЗУ на психіатричну допомогу. Відповідний пакет передбачає як діагностику, так і лікування, а також ліки з Нацпереліку. Окремо у закладі пацієнта мають забезпечити ліками, які закуповуються централізовано за бюджетні гроші.

До психіатра пацієнт може звернутися без направлення. Така послуга для нього буде так само безоплатною. Лікарні за неї заплатить НСЗУ. Якщо у пацієнта є направлення від лікаря первинки чи іншого спеціаліста, пацієнт обирає заклад, який має договір з НСЗУ на психіатричну або амбулаторну допомогу і лікаря-психіатра у штаті. Місце реєстрації чи проживання при виборі лікарні не має значення. 

Пацієнт, якого привозить швидка, або який звертається сам у невідкладному стані, також отримує допомогу безоплатно - незалежно від того, чи є у нього декларація. Направлення у невідкладному випадку не потрібне.

З липня цього року буде впроваджено новий пакет - «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами». Така послуга допоможе наблизити психіатричну допомогу до пацієнта, адже він зможе отримати її вдома. Після завершення гострого перебігу хвороби пацієнти можуть продовжувати лікування амбулаторно. За потреби мобільна мультидисциплінарна команда виїжджатиме до пацієнта і надаватиме йому допомогу за місцем перебування.

Джерело Національна служба здоров’я України