Підписання договорів з Національною службою здоров’я: опрацювано усі пропозиції закладів, 93% угод відправлено на підпис надавачам

У процесі перевірки Національна служба здоров’я виявила, що понад 450 надавачів подали неправдиві дані. 

Національна служба здоров’я України опрацювала усі пропозиції від медичних закладів, сформувала усі договори та відправила 93% угод на підпис надавачам послуг. 88% договорів вже підписані з обох сторін і набрали чинності. Медзаклади уже почали отримувати кошти за надані послуги.

Зокрема, за напрямом «Первинна медична допомога» НСЗУ уклала 1818 договорів. Усі надавачі первинної медичної допомоги отримали кошти за квітень у повному обсязі. Загальну сума цих виплат - 1 млрд 640 млн грн. Найближчим часом заклади первинної медичної допомоги отримують кошти за травень.

Також укладені усі 25 договорів з центрами екстреної медичної допомоги. Оплата за цим напрямом залежить від коригувального коефіцієнта. Його розраховують для кожного регіону, зважаючи на навантаження служби через поширення COVID-19. Центри екстреної медичної допомоги в регіонах, де був більший рівень захворюваності, отримають більше грошей.

Національна служба здоров’я України 7 травня 2021 року отримала інформацію від Міністерства охорони здоров’я України щодо кількості зареєстрованих випадків COVID-19. Тож до 15 травня центри екстреної медичної допомоги отримають оплату за роботу у квітні. За напрямом «Спеціалізована медична допомога», НСЗУ зі свого боку  опрацювала усі пропозиції та підписала усі договори, які не потребують доопрацювання. Загалом, НСЗУ отримала 11,5 тисяч пропозицій від понад 2 тисяч надавачів спеціалізованої медичної допомоги. Сформували 1926 договорів.  Голова НСЗУ підписав 1 787 договорів, які не потребують доопрацювання.  Це - 93% від загальної кількості. З обох сторін підписано понад 150 договорів. Ще майже 300 - на підписі у медзакладах. 

По мірі підписання договорів з боку закладів, формуються звіти на оплату. Та безперервно передаються в Державну Казначейську службу.

За напрямом спеціалізованої медичної допомоги за квітень та травень, НСЗУ виплатила   2 мільярди 72 мільйони грн. З них майже півтора мільярди - за квітень. Оплату отримали заклади, які першими уклали договори та мали право на оплату за пакетами послуг, що оплачуються за глобальним бюджетом.

За травень майже 400 надавачів отримали понад 600 млн грн. Оплату за пріоритетними напрямами заклади отримують за кількість фактично наданих послуг після 17 травня . Кожну отриману пропозицію на укладання договору Національна служба здоров’я України перевіряє на відповідність вимогам. А саме - перевіряє факт наявності медичного обладнання та відповідних фахівців, аналізує документи, що підтверджують доступність будівель, наявність ліцензії на медичну практику, тощо.

Достовірність цієї інформації керівники закладів охорони здоров’я підтверджували та підписували кваліфікованим електронним підписом. Проте у процесі перевірки Національна служба здоров’я виявила, що понад 450 надавачів подали неправдиві дані щодо наявності медичного персоналу. Щоб виправити ситуацію, ми надіслали лист закладам з вимогою провести реєстрацію співробітників в електронній системі охорони здоров’я. І наголосили, що коли інформацію не внесуть, у НСЗУ будуть відсутні правові підстави для укладення договору. Одночасно співробітники них міжрегіональних департаментів окремо комунікували з кожним закладом охорони здоров’я, який надав в пропозиції неправдиві дані.

В результаті заклади охорони здоров’я зареєстрували понад 1 тисячу медичних працівників, щоб відповідати умовам закупівлі. Через це довелося кілька разів переформатовувати договори. Як результат -  надавачі медичних послуг не змогли вчасно отримати договори, а відповідно і оплату. Від 36 закладів підтвердження щодо наявності персоналу НСЗУ не отримала. Відповідно цим закладам ми відмовимо в укладенні договору через невідповідності вимогам. НСЗУ найближчим часом повідомить про це власникам закладів охорони здоров’я для реагування на ситуацію.

Розрахунок ціни договору відбувається на основі даних про кількість послуг, які заклад надав у 2020 році та вніс в електронну систему охорони здоров’я. Такою є норма закону. Виявилося, що 36 закладів охорони здоров’я не мають жодного запису в електронній системі. Через це розрахувати ціну договору та укласти його - неможливо. Певна кількість медичних закладів отримали договори із меншим обсягом фінансування, порівняно з минулим роком, через неналежне ведення медичних записів.

Національна служба здоров’я України неодноразово наголошувала на необхідності ведення електронних медичних записів. Та завчасно попереджала заклади охорони здоров’я та їх власників про ймовірні наслідки.

Нагадаємо, що Постанова Кабінету Міністрів України №133 щодо порядку реалізації Програми медичних гарантій набула чинності досить пізно - лише 25 лютого.  Постанова, яка відклала вимоги щодо інклюзивності медичних закладів  до 1 липня 2021 року, набула чинності у другій половині березня. Через це певній частині закладів довелося повторно подавати свої пропозиції. І це зайняло додатковий час. 

Усі послуги, надані у квітні за Програмою медичних гарантій, будуть оплачені Національною службою здоров’я України у повному обсязі. І медичні заклади працюватимуть для пацієнтів. 

Джерело Національна служба здоров’я України